Wędkarstwo gruntowo-karpiowe to powszechna forma łowienia ryb, która pozwala złowić wyjątkowo duże okazy.

Na każdym kroku widzimy akweny okupowane przez rzesze wędkarzy polujących na karpie, liny, amury czy sumy. Najlepszy czas na karpiowate to okres od maja do późnego października. Największe okazy łapane są późną jesienią, ponieważ ryby mocno wtedy żerują, gromadzą tłuszcz na zimę.

Wędkarstwo gruntowe stale się rozwija. Wymyślane są nowe formy łowienia np. method feeder, a wędki dzięki nowym technologią są coraz lżejsze. Dostępne echosondy, kołowrotki i żyłki mają coraz lepsze parametry. Wędkarstwo gruntowo-karpiowe wymaga wiedzy, odpowiedniego sprzętu oraz znajomości pewnych technik łowienia.

Wędki do gruntowego łowienia można podzielić na teleskopowe oraz składane. Każdy z typów wędek posiada swoich zwolenników. Najważniejsze jest żeby cały zestaw był odpowiednio dopasowany. Łowiąc duże okazy, wędkarz powinien dostosować wytrzymałość żyłki oraz elementów zestawu do wielkości łowionych ryb.

Wędki do metody gruntowo-karpiowej możemy podzielić na:

- karpiówki- są to wędki przeważnie o długości 3,60m i 3,90m o ciężarze wyrzutu od 80g do 120g,

- feedery - wędki o delikatnej szczytówce, która służy do sygnalizacji brań. Wędki takie przeważnie mają długość od 3,0m do 4,20m i ciężar wyrzutu od 80g do 150g,

- pickery i winklepickery - są to delikatniejsze wersje feedera, długość wędki wynosi 2,70m do 3,30m, a ciężar wyrzutu wynosi do 40g

- wędki do method feeder - służą do delikatnego łowienia ryb, wykorzystując specjalne koszyczki i przynęty. Długość takich wędek wynosi 3,30m do 3,60m, a ciężar wyrzutu wynosi do 80g - 90g

Podstawowy zestaw gruntowy składa się z wędki, kołowrotka, żyłki, na której montuje się ciężarek lub koszyczek, stoper, krętlik i haczyk.

Przed samym łowieniem ważne jest punktowe nęcenie. W tym celu stosuje się siatki, worki czy rękawy PVA. Trzeba dobrze rozeznać łowisko.

WĘDKARSTWO GRUNTOWO - KARPIOWE

 FOX Royale Single 12ft Jacket FOX Royale Single 12ft Jacket
Producent: FOX
Cena:

169,00 zł

szt.
zobacz więcej
Agrafka Mikado AMA02-088 Agrafka Mikado AMA02-088
Producent: MIKADO
Cena:

4,90 zł

zobacz więcej
CENTRALKA NASH SIREN S5R RECEIVER CENTRALKA NASH SIREN S5R RECEIVER
Producent: NASH
Cena:

259,99 zł

szt.
zobacz więcej
COLMIC PODPÓRKA LIONE AP42 COLMIC PODPÓRKA LIONE AP42
Producent: COLMIC
Cena:

19,90 zł

szt.
zobacz więcej
COLMIC PODPÓRKA LISBONA AP40 COLMIC PODPÓRKA LISBONA AP40
Producent: COLMIC
Cena:

12,00 zł

szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl