Wędkarstwo sumowe jest elitarne. Każdy marzy o złowieniu króla rzek. Najlepszy okres brań to lipiec i sierpień, ale bierze także w innych okresach.

Wędkarstwo sumowe jest metodą dosyć specyficzną. Wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i określonego sprzętu. Sprzęt musi być wyjątkowo mocny, odporny na szarpania sumów o wadze kilkudziesięciu kilogramów.

Paradoksalnie, większe sumy nie są silnie agresywne. Dużo silniejsze i waleczne są młodsze i mniejsze sztuki. Narażają wędzisko, żyłkę czy plecionkę na intensywne szarpania i spore obciążenia. Branie suma jest mocne i silne.

Sum wykorzystuje doskonale nurt rzeki, powalone konary drzew, zagłębienia czy inne naturalne zasoby. Jest żarłoczną rybą drapieżną. Występuje przy dnie rzeki, jeziora czy zbiornika zaporowego. Żywi się rybami, padliną, ślimakami, małymi ssakami oraz ptakami.

W wędkarstwie sumowym używane są m.in. wyjątkowo mocne zestawy gruntowe z żywcem. Można też suma łowić metodą spinningową. Cześć wędkarzy wykorzystuje gruntówki i karpiówki. Długość wędziska wynosi około 2-3 metry. Średnica linki to przeciętnie 0.40-0.45mm. Plus mocny kołowrotek albo multiplikator. Do łowienia stosuje się duże, kute haki lub stalowe kotwice. Przydają się akcesoria dodatkowe, takie jak: haczyki, krętliki, przypony, łączniki. Używa się także bojki, dodatkowego ciężarka czy linki. Najbardziej popularne metody łowienia suma to: zrywka (z łodzi, pontonu), podwodny spławik, gruntówka, pater noster.

Przynęty naturalne na suma to przede wszystkim: żywe i martwe ryby, rosówki, wątróbka. Z przynęt sztucznych wymienić można błystki wahadłowe i obrotowe, woblery, rippery, twistery. Wszystkie w rozmiarach i wadze maxi.

WĘDKARSTWO SUMOWE

 SALMO WOBLER HORNET 9 GRT SALMO WOBLER HORNET 9 GRT
Producent: SALMO
Cena:

75,00 zł

szt.
zobacz więcej
 SALMO WOBLER HORNET 9 RER SALMO WOBLER HORNET 9 RER
Producent: SALMO
Cena:

75,00 zł

szt.
zobacz więcej
DAIWA WHISKER CATFISH 279CM 5LB DAIWA WHISKER CATFISH 279CM 5LB
Producent: DAIWA
Cena:

1 079,00 zł

Cena regularna: 1 199,00 zł

Najniższa cena: 1 199,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
FOX EURO MK2 SWINGER orange FOX EURO MK2 SWINGER orange
Producent: FOX
Cena:

149,00 zł

szt.
zobacz więcej
FOX ILLUMINATED EURO MK2 SWINGER green FOX ILLUMINATED EURO MK2 SWINGER green
Producent: FOX
Cena:

179,00 zł

szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl